ul. Krzeszowska 62, 23-400, Biłgoraj

Jak prać i dbać o jedwab wiskozowy?

Posiadanie inteligentnej pralki i stosowanie proszków, kapsułek, czy płynów o niemal cudownych właściwościach nie jest w stanie zastąpić wiedzy odnośnie tego, jak prać konkretne dzianiny, aby zachowały swój kolor, kształt i atrakcyjny wygląd. Jak prać ubrania wykonane z modnej wiskozy cechującej się wyjątkowymi walorami użytkowymi ?

Tylko z pozoru pranie może zrobić się samo. Aby nasze ubrania zachowały atrakcyjny wygląd potrzeba odrobiny zastanowienia i wiedzy, którą posiadały nasze babcie zmuszone prać ręcznie lub w pralkach, które nie zapewniały takiego komfortu oraz wygody, jak urządzenia obecnie dostępne na rynku sprzętów AGD.

 Wiskoza – pranie, suszenie i prasowanie

Jednym z materiałów, który wymaga szczególnej dbałości o dobór odpowiednich parametrów prania, jest wiskoza. Dzianina ta posiada wyjątkowe walory użytkowe ze względu na właściwości wykorzystywanych do jej produkcji włókien celulozy drzewnej. Naturalne pochodzenie wiskozy wymusza nie tylko dobór odpowiedniej temperatury wody, ale także delikatnego środka piorącego i odpowiedniego suszenia ubrań oraz bielizny, aby nie zniszczyć ulubionej odzieży.

Jeżeli Twój sweter stracił pierwotny kształt, bluzka jest o rozmiar mniejsza, niż przed włożeniem do pralki, a ulubiona bielizna przestała zachwycać intensywnym kolorem oznacza to, że źle dobierasz parametry prania.

Wiskoza to materiał, który przy odpowiedniej konserwacji pozwoli długo cieszyć się atrakcyjnym wyglądem odzieży.
W zależności od rodzaju wiskozy należy dobrać odpowiednie parametry prania oraz pamiętać o tym, że materiał ten może farbować i zbiegać się po praniu w wodzie o temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Z tego względu  w przypadku prania ręcznego najlepiej prać wiskozę w delikatnie letniej wodzie, a przed pierwszym praniem dokładnie wypłukać odzież w lodowatej wodzie, co zapobiegnie jej farbowaniu i pomoże uniknąć zbiegania się materiału.

W przypadku konserwacji ubrań z wiskozy należy pamiętać o :

  • konieczności odwrócenia wyrobu na jego „lewą” stronę,
  • przed pierwszym praniem zaleca się namoczenie w zimnej (wręcz lodowatej) wodzie,
  • zaleca się prać ręcznie, a nie automatycznie,
  • zakazie stosowania silnych środków piorących np. proszku oraz wybielaczy i odplamiaczy,
  • stosowaniu jedynie płynów piorących do dzianin delikatnych,
  • zakazie prania w wysokich temperaturach (dopuszczalna temperatura prania do 40 oC),
  • zakazie mocnego odwirowywania, wykręcania i suszenia w suszarkach bębnowych (zaleca się
    delikatne wyciskanie po praniu),
  • suszeniu na „lewej” stronie w stanie swobodnym, niewymuszonym, po delikatnym przywróceniu
    pierwotnego kształtu wyrobu,
  • prasowaniu na „lewej” stronie w temperaturze do 110 oC.

 

Wiskoza pranie to jedynie z pozoru trudne zadanie. Dzianina ta, choć wymagająca, idealnie się nosi i zapewnia wyjątkowy komfort termiczny oraz doskonale wchłania pot,  co powoduje, że jest ceniona jako materiał na odzież letnią oraz bieliznę.
Warto pamiętać, że nie tylko wiskoza wymaga doboru odpowiedniej temperatury wody i specjalnych środków piorących – jedwab, len, wełna czy bawełna nieodpowiednio wyprane także mogą się skurczyć, stracić swój pierwotny kształt, czy farbować, więc nie należy rezygnować z modnej i wygodnej wiskozy jedynie ze względu na konieczność szczególnego dbania o wykonaną  z niej odzież.