ul. Krzeszowska 62, 23-400, Biłgoraj

Dzianina inteligentna

W sklepach znajdziemy ubrania oraz bieliznę wykonane z różnych rodzajów dzianin. Czym różnią się włókna naturalne od syntetycznych? Jakie właściwości mają materiały wykonane ze sztucznych włókien celulozowych, ale pochodzenia naturalnego ?

Wybór odpowiedniego materiału, z którego wykonane są nasze ubrania, ma ogromne znaczenie nie tylko dla codziennej wygody wynikającej z ich noszenia, ale przede wszystkim zdrowia naszej skóry. Jakie właściwości mają konkretne materiały? Co nosić w przypadku alergii skórnej?

Podział materiałów ze względu na pochodzenie

Włókna, z których produkowane są materiały, dzielimy na trzy kategorie:

  • Włókna naturalne pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, czyli len, bawełna, juta, sizal, konopie oraz wełna i jedwab;
  • Włókna syntetyczne – wytwarzane z syntetycznych polimerów np. spandex
    oraz poliester;
  • Włókna sztuczne – mogą powstawać między innymi z naturalnych surowców organicznych np. celulozy.

W zależności od wyboru tkaniny produkowanej z konkretnego rodzaju włókna będziemy obserwowali inne zachowywanie się materiałów np. pod wpływem wilgoci czy ugniatania oraz będzie się on cechował całkowicie innymi właściwościami.

Warto zaznaczyć, że nawet wybierając jedynie materiały pochodzenia naturalnego, musimy liczyć się z możliwością rozczarowań, gdyż na rynku istnieje szereg produktów wykonanych np. z bawełny, jednak jest to włókno gorszej jakości, dlatego daleko mu do doskonałości surowca pierwszej klasy. Ubrania wykonane np. z bawełny o gorszej gramaturze będą cechowały się, chociażby gorszą higroskopijnością czy większą podatnością na gniecenie
i rozciąganie.

Amatorzy eko materiałów często zapominają, że naturalnym włóknem jest także celuloza,  z której wytwarza się jedwab wiskozowy i z niego dzianinę.  Choć są to materiały zaliczane do włókien sztucznych, to nie mają one żadnego związku  z materiałami syntetycznymi. Dzianina wiskozowa i jedwab wiskozowy pochodzą w 100%
z naturalnych surowców i dzięki odpowiedniemu procesowi produkcji gwarantują wyjątkowy komfort i wygodę podczas noszenia oraz idealnie nadają się dla alergików.
Wybierając świadomie, możemy “odkryć”, że wiskoza to inteligentny i wyjątkowo zdrowy dla naszej skóry rodzaj materiału. Dzięki jego naturalnemu pochodzeniu możemy cieszyć się doskonałym komfortem termicznym, przewiewnością, która pozwala stale oddychać naszej skórze czy idealną wręcz higroskopijnością, czyli możliwości pochłaniania wilgoci  i odprowadzania jej z powierzchni skóry.

Wiskoza w formie jedwabiu lub dzianiny to doskonały wybór dla każdego, kto ceni naturalne materiały oraz korzystną cenę – dzięki swoim właściwościom wiskoza może z powodzeniem konkurować z bawełną i jest wykorzystywana nie tylko do produkcji ubrań czy bielizny,  ale także specjalistycznej odzieży sportowej i medycznej.

Zapraszamy do kontaktu