ul. Krzeszowska 62, 23-400, Biłgoraj

Wiskoza – czy to dobry materiał?

Na sklepowych półkach coraz częściej znajdziemy odzież z wiskozy lub innych materiałów z jej domieszką. Jaką dzianiną jest wiskoza ? Dla zainteresowanych tematem zdrowia ważną wiadomością jest, że materiał ten powstaje z naturalnych włókien celulozy, choć zwykle zaliczany jest do tkanin sztucznych. Dzieje się tak ze względu na konieczność poddania celulozy skomplikowanym procesom technologicznym, aby przybrała formę elastycznych włókien, z których produkuje się wiskozę.

 

Zalety wiskozy

 

Wiskoza ze względu na swoje właściwości posiada wiele zalet. Przede wszystkim doskonale sprawdzi się latem, kiedy szukamy lekkich i przewiewnych ubrań, które będą chroniły nas przed przegrzaniem oraz nadmiernym poceniem. Wiskoza tutaj sprawdza się wręcz doskonale – nie powoduje nieprzyjemnego uczucia spoconej skóry, szybko pochłania pot i na dodatek zapewnia skórze stały dopływ powietrza, dzięki czemu niestraszne nam wysokie temperatury i tropikalne upały.

Wiskoza to także materiał, który nie powoduje podrażnień skóry oraz nie uczula. Brak reakcji alergicznych to nie tylko ogromna zaleta dla alergików, ale także osób cierpiących na choroby skóry czy kobiet mających tendencję do infekcji intymnych. Antyalergiczność, higroskopijność i przewiewność wiskozy sprawia, że bardzo często produkowana jest z niej bielizna damska, męska i dziecięca, która dba o komfort i wygodę noszących ją osób.

 

Spotykane wady wiskozy, jak ich unikać oraz jak im zapobiegać

 

Wiskoza to jeden z materiałów, na których temat krąży wiele sprzecznych opinii. Ma to związek przede wszystkim z jakością wiskozy, która decyduje o walorach użytkowych tego materiału. Jakość ma znaczenie nie tylko w przypadku wiskozy, ale także innych materiałów – słaba jakościowo bawełna będzie szybko się rozciągać, wełna zacznie się mechacić, a len po kilku praniach może swoim wyglądem przypominać sito, dlatego nie warto ufać stereotypom. Wysokogatunkowa wiskoza, zwłaszcza pochodząca od rodzimych producentów, ma znacznie więcej zalet niż wad, a jej właściwości dbają o zdrowie naszej skóry. Wysokiej jakości wiskoza na długo zachowuje swój pierwotny wygląd oraz pozwala cieszyć się elastycznością i sprężystością materiału, który doskonale układa się
do każdej sylwetki podkreślając jej atuty.

Kupując odzież z wiskozy, której jakość odbiega od powszechnych standardów (wyroby azjatyckie), możemy mieć problemy z prasowaniem i szybkim gnieceniem się ubrań oraz utratą ich pierwotnego kształtu, co powoduje, że zamiast oszczędzać na zakupie taniej odzieży, wydamy na nią więcej, niż kupując ubrania z wiskozy naszych producentów rodzimych.
Wiskoza to delikatny materiał, dlatego wymaga odpowiedniego procesu prania i suszenia, dzięki czemu na długo zachowa swoje właściwości. Ubrania z wiskozy wymagają więcej uwagi, jednak dbanie o nie opłaca się, bo pozwala cieszyć się nie tylko komfortem ich bardzo wielu przyjaznych walorów użytkowych, ale także pięknym wyglądem.