ul. Krzeszowska 62, 23-400, Biłgoraj

Jak prać jedwab wiskozowy?

Posiadanie inteligentnej pralki i stosowanie proszków, kapsułek czy płynów o niemal cudownych właściwościach nie jest w stanie zastąpić wiedzy odnośnie do tego, jak prać konkretne tkaniny, aby zachowały swój kolor, kształt i atrakcyjny wygląd. Jak prać ubrania wykonane z modnej i cechującej się wyjątkowymi walorami użytkowymi wiskozy?

Tylko z pozoru pranie może zrobić się samo. Aby nasze ubrania zachowały atrakcyjny wygląd potrzeba odrobiny zastanowienia i wiedzy, którą posiadały nasze babcie zmuszone prać ręcznie lub w pralkach, które nie zapewniały takiego komfortu oraz wygody, jak urządzenia obecnie dostępne na rynku sprzętów AGD.

Wiskoza – pranie

Jednym z materiałów, który wymaga szczególnej dbałości o dobór odpowiednich parametrów prania, jest wiskoza. Tkanina ta posiada wyjątkowe walory użytkowe ze względu na właściwości wykorzystywanych do jej produkcji włókien celulozy drzewnej. Naturalne pochodzenie wiskozy wymusza nie tylko dobór odpowiedniej temperatury wody, ale także delikatnego środka piorącego i odpowiedniego suszenia ubrań oraz bielizny, aby nie zniszczyć ulubionej odzieży.

Jeżeli Twój sweter stracił pierwotny kształt, bluzka jest o rozmiar mniejsza niż przed włożeniem do pralki, a ulubiona bielizna przestała zachwycać intensywnym kolorem oznacza to, że źle dobierasz parametry prania. W przypadku ubrań z wiskozy należy pamiętać o:

  • Unikaniu stosowania silnych środków piorących np. proszku oraz wybielaczy
    i odplamiaczy
  • Stosowaniu jedynie płynów piorących do delikatnych tkanin
  • Unikaniu prania w wysokich temperaturach
  • Rezygnacji z mocnego odwirowywania prania i suszenia w suszarkach bębnowych

Wiskoza to materiał, który przy odpowiednim praniu pozwoli na długo cieszyć się atrakcyjnym wyglądem odzieży. W zależności od rodzaju wiskozy należy dobrać odpowiednie parametry prania oraz pamiętać o tym, że materiał ten może farbować i zbiegać się po praniu w wodzie o temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza. Z tego względu  w przypadku prania ręcznego najlepiej prać wiskozę w delikatnie letniej wodzie, a przed pierwszym praniem dokładnie wypłukać odzież w lodowatej wodzie, co zapobiegnie jej farbowaniu i pomoże uniknąć zbiegania się materiału.

Jak prać jedwab wiskozowy?

Jedwab wiskozowy to wyjątkowo wdzięczna i przyjazna skórze dzianina, z której najczęściej wykonywana jest bielizna nocna i dzienna, zasłony, pościel czy delikatne bluzki. Z tego względu jedwabiu wiskozowego lepiej nie prać w pralce, ale ręcznie z dodatkiem delikatnego płynu piorącego i letniej wody. Jedwabiu wiskozowego nie należy mocno odciskać z wody i odwirowywać, gdyż może się pognieść i stracić swój kształt. Tkaninę dzianinę suszymy na świeżym powietrzu.

Wiskoza pranie to jedynie z pozoru trudne zadanie. Dzianina ta, choć wymagająca idealnie się nosi i zapewnia wyjątkowy komfort termiczny oraz doskonale wchłania pot,  co powoduje, że jest ceniona, jako materiał na odzież letnią oraz bieliznę. Warto pamiętać, że nie tylko wiskoza wymaga doboru odpowiedniej temperatury wody i specjalnych środków piorących – jedwab, len, wełna czy bawełna nieodpowiednio wyprane także mogą się skurczyć, stracić swój pierwotny kształt czy farbować, więc nie należy rezygnować z modnej i wygodnej wiskozy jedynie ze względu na konieczność szczególnego dbania o wykonaną  z niej odzież.

Aby uniknąć zniszczenia odzieży, warto zawsze zapoznać się z jej składem surowcowym  i widniejącymi na metce zaleceniami odnoście temperatury wody, sposobu prania czy temperatury prasowania materiału. Jeżeli z powodu wygody odcinamy metki z kupionych ubrań, możemy zawsze sprawdzić sposoby prania konkretnego materiału w Internecie, co pomoże uniknąć problemów z doborem właściwych parametrów prania i sposobu suszenia.

Zapraszamy do kontaktu